Yaz Aylarında Çim Biçme

Tarih: 08.04.2022 13:50
Yaz Aylarında Çim Biçme
Özellikle yaz aylarında bahçelerin güzel ve çekici bir görünüme kavuşması için çimlerin düzenli aralıklarla kısaltılması gerekir.

Yazın bahçeleri kış aylarına nazaran daha fazla kullandığımız için çimlerin güzel ve sağlıklı görünmesini isteriz.

Yazın Çim Biçimi Nasıl Olmalıdır?

Çim alanlarda bulunan bitki boyları ortalama 7-8 cm olduktan sonra ilk biçim işleminde bu yükseklik yarıya indirilmedir.

Daha sonraki biçme işlemlerinde 3 ile 3.5 cm’den biçilmesi uygun olacaktır.

Çim biçme makinesinin bıçakları her zaman keskin olmalıdır. Keskin olmayan bıçaklarla kısaltılan çimler zarar görür, hastalıklara karşı direncini kaybederler.

Aşırı sıcak havalarda çimlerin sağlıklı kalabilmesi için çimler normalden biraz daha yüksekten biçilmelidir.

Yazın Çim Bakımı Neden Yapılır?

Çim sulamak, yazın sıcak alanlarda bulunan çimler için zorunlu bir işlemdir. Yağmurlama sulama sistemi ile, ekimden sonra ilk çıkışa kadar her sabah ve her akşam 50 mm, daha sonra toprak ve hava şartlarına göre 30-40 mm sulama yapılmalıdır. Çim alanı tırmıklama hizmeti; Bu ağır bir işlem olmasına karşın senede 1 kere yapılmalıdır.

Tırmıklamanın Faydaları; – Ölü çimleri toplamayı sağlar, keçeleşmeyi önler. Havalandırmaya yardımcı olur.

Yazın Çim Havalandırma

Bu işlemde ağır bir işçilik olup, senede 1 kere yapılmalıdır. Havalandırma işlemi çok sıkışık zeminli, drenajı kötü olan alanlarda çok yararlıdır. İşlem alanın büyüklüğüne bağlı olarak özel makinelerle yapılabileceği gibi dirgen ile de yapılabilir. Havalandırmanın faydaları: – Kök havalanmasını sağlar. – Drenajı iyileştirir. – Yeni kök gelişimini tetikler. – Yazın kurağına dayanımını arttırır.

Yazın Çim Gübreleme

Çim alanlar sık sulandığı için organik maddelerini

çabuk kaybeder. Sağlıklı bir çim için yılda birkaç kere besin takviyesi yapmak gerekir. Çim gübreleri suni veya organik olabilir. Mutlaka çimler için hazırlanmış olmalıdır. Hızlı bir etki için suda eritilen besinler uygundur. Ancak dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Kullanıldığında çimler birden bire yeşerir. Ama etkisi kısa sürer. Sulama ve yağmurlarla çabucak yok olur.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...